środa, 14 listopada 2007

>Piwo Warka

>
Advertisement


Warka jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek na polskim rynku piwnym i i drugą co do wielkości marką standardową o ogólnopolskim zasięgu. O silnej pozycji Warki na krajowym rynku świadczy przyznanie tej marce tytułu "Superbrand", nazywanego również "brytyjskim oskarem marketingu" oraz obecność Warki w I polskiej edycji albumu Czołowych Marek na Polskim Rynku Superbrands 2005. Ponadto Warka znalazła się na wysokim, 24 miejscu, wśród najlepszych polskich marek w rankingu tygodnika "Wprost" i Instytutu Marki Polskiej.
Warka to piwo dla mężczyzn - smakoszy piwa, którzy cenią sobie tradycyjny smak piwa z goryczką. To prawdziwe polskie piwo, produkowane z najwyższej jakości surowców, według tradycyjnej technologii i z wykorzystaniem najlepszych osiągnięć sztuki piwowarskiej.Od ponad pięciuset lat cieszy podniebienia i zaspokaja gusta nawet najwybredniejszych smakoszy, którzy w piwie najbardziej cenią jakość, pełnię smaku, szlachetną harmonię goryczki, otrzymaną dzięki doskonale dobranej metodzie chmielenia brzeczki i mistrzowskiej sztuce warzenia piwa.
Warka dostępna jest w butelkach 0,5l i 0,65l, puszkach i czteropakach puszek 0,5l oraz w 30 litrowych kegach.

HISTORIA

Tradycje piwowarskie w Warce sięgają piętnastego wieku, kiedy Książę Mazowiecki Bolesław V zastrzega sobie wyłączność na dostawy piwa z Warki na dwór książęcy. Przekazy historyczne, legendy i utwory literackie potwierdzają fakt, iż piwo z Warki, które ceniono ze względu na jakość, smak, klarowność i kolor, gościło na stołach podczas najważniejszych obrad, uczt i biesiad. XV wiek, to okres rozkwitu piwowarstwa w całym wareckim regionie. W tym czasie aż 30 piwowarów kultywowało tam tradycje browarnicze.

Warto w tym miejscu przytoczyć zabawną anegdotę związaną z osobą nuncjusza papieskiego Gaetano, który był wielkim orędownikiem wareckiego piwa. Gdy po powrocie do Rzymu zachorował poważnie na wrzód gardła, na łożu boleści wyszeptał: "...birra di Warka". Obecni przy łożu chorego duchowni sądząc, że chodzi o jakąś nieznaną świętą, zaczęli się modlić: "Santa Birra di Warka ora pro nobis" ("święte piwo z Warki, módl się za nami"). Chory słysząc to wybuchnął śmiechem i... ozdrowiał, bowiem nękający go wrzód pękł. Dla birofilów ciekawostką jest niewątpliwie fakt, iż istnieją dowody na to, że już w IX w. mieszkańcy grodu położonego na lewym brzegu Pilicy, (przyszłe miasto Warka), na bazie jęczmienia zaczęli wytwarzać cieszący podniebienie złoty trunek.

Specjalnością warecką (oprócz piwa oczywiście) były obwarzanki piwne. Miejscowi piekarze wypiekali je z makiem i solą. Miały kształt ósemki - były dość duże i cienkie "na mały palec". Jeszcze w XIX wieku warszawscy handlarze nosili na plecach wiklinowe skrzynie z obwarzankami. Zachęcali do kupna wykrzykując: "Obwarzanki wareckie, obwarzanki piwne - przedziwne, po dwa grosze".

Piwo wareckie świetnie nadawało się nie tylko do popijania obwarzanków, ale i do... produkcji świec. "Piwne" świece woskowe były odlewane w Warce przez stulecia i używane do uroczystości kościelnych. Dla nadania charakterystycznego połysku zanurzano je w piwie.

WARKAFEST

Warka jest organizatorem dwóch dużych cyklów imprez plenerowych: WarkaFest Mistrzostwa Regionów oraz WarkaFest Słoneczny Piknik, które w tym roku odbyły się w 23 miastach w całej Polsce. Niewątpliwą atrakcją imprez była gigantyczna scenografia nawiązująca do wyposażenia dużego pokoju. Uczestnicy imprez podziwiali kilkumetrowy fotel, szafkę, stół, a na nim puszkę z piwem, telewizor - scenę, na której wystąpiły największe polskie gwiazdy - Kayah, Perfect, Patrycja Markowska, Sidney Polak, Małgorzata Ostrowska, Żuki, Big Cyc, Golden Life, Łzy oraz Kowalski.

Warka Fest Mistrzostwa Regionów to pełna emocji rywalizacja reprezentacji wybranych spośród obywateli miast i regionów. Górale przeciw Galicji, Ślązacy przeciw Wielkopolsce, Kaszubi walczyli z Pomorzanami, a Mazury podejmowały wyzwanie Kurpi. Była dramaturgia i trzymająca w napięciu do ostatnich chwil walka, ale przede wszystkim doskonała zabawa, a wśród atrakcji oprócz koncertów znakomitych polskich zespołów niezwykle efektowne pokazy sztucznych ogni ze specjalnie na ten cel przygotowanymi kompozycjami muzycznymi.

Warka Fest Słoneczny Piknik to wielka biesiada w konwencji festynu, na której doskonale bawiły się całe rodziny przy specjałach regionalnych kuchni i zdecydowanym, piwnym smaku Warki. Na każdej imprezie walka o nagrody w pełnych emocji grach, zabawach i konkursach była zacięta. A na koniec koncert gwiazd polskiej estrady, które bawiły publiczność do późnych godzin wieczornych.

Warka - alk. 5,7 %
Strong - alk. 7%


Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz