poniedziałek, 12 listopada 2007

Piwo Frater


Frater to pierwsze polskie piwo klasztorne. Łączy starą cysterską recepturę z początku ubiegłego stulecia z nowoczesną technologią warzenia piwa. Browar Belgia wraz z opactwem w Szczyrzycu (położonym na południe od Krakowa) stworzył szlachetne, złociste piwo o wspaniałym aromacie i orzeźwiającym smaku.

Piwa klasztorne

Już we wczesnym średniowieczu klasztory i opactwa w Europie zajmowały się warzeniem piwa, a trzeba wiedzieć, że piwa wychodzące spod ręki mnichów były naprawdę doskonałe. W Polsce kulturę warzelniczą propagował zakon Cystersów. W opactwie szczyrzyckim tradycja wyrobu piwa klasztornego, na bazie wody źródlanej, sięga aż 1623 r.

Obecnie niektóre klasztory i opactwa produkują piwo w tradycyjny sposób, podczas gdy inne oddały produkcję w ręce profesjonalnych browarów, udzielając im licencji na warzenie piw klasztornych. Od 1998 roku opactwo szczyrzyckie współpracuje z Browarem Belgia na zasadzie umowy licencyjnej dla piwa Frater.




Frater Pszeniczny jest tradycyjnie warzonym piwem o orzeźwiającym, słodko-kwaśnym smaku, z lekko wyczuwalną nutą goryczki. Wyjątkowo orzeźwiający charakter i pełnia aromatu uwiodą każdego prawdziwego piwosza.

Naturalną cechą piwa pszenicznego jest zmętnienie.

Idealna temperatura do spożywania piwa Frater Pszeniczny wynosi między 8 a 12°C

Zawartość alkoholu: 5,5%





Frater Podwójny to wyjątkowe piwo górnej fermentacji o pięknej bursztynowej barwie i pełnym smaku oraz bogatym aromacie. Swój niepowtarzalny charakter oraz nazwę zawdzięcza podwójnemu procesowi fermentacji, podczas którego dla wydobycia subtelnego smaku oraz bogatego aromatu, po raz drugi fermentuje i dojrzewa w butelce.

Pracując nad jego recepturą dołożono wszelkich starań, aby składniki oraz proces warzenia były jak najbardziej zbliżone do tradycyjnych metod produkcji piwa stosowanych w szczyrzyckim browarze. Jest to jedno z niewielu na polskim rynku piwo górnej fermentacji.

Zawartość alkoholu: 7,6%

.

1 komentarz: